Pielęgnacja Maine Coon’a

[singlepic id=38 w=320 h=240 float=center]

Pielęgnacja futra

Wbrew pozorom futro Maine Coon’a nie wymaga codziennej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu rozczesać futro szczotką, do pielęgnacji przydaje się także grzebień obrotowy oraz zgrzebło. Dobrze jest przyzwyczajać kota od małego do czesania, ponieważ małe koty traktują czesanie jako zabawę i w poźniejszym wieku jest to już dla nich naturalny zabieg pielęgnacyjny. Maine Coon’a czeszemy od głowy w kierunku ogona, a następnie rozczesujemy kryzę i całą klatkę piersiową kota oraz brzuch i portki. Pamiętamy, że ogona praktycznie nie powinno się rozczesywać, ponieważ raz wyczesane włosy z ogona bardzo długo odrastają — nawet do roku czasu. Oczywiście o ogon również należy dbać, można go lekko napudrować i bardzo delikatnie rozczesać szczotką, pilnując żeby na szczotce pozostało jak najmniej wyczesanych włosów. Raz na 3-4 miesiące dobrze jest całego kota napudrować i rozczesać szczotką. Pudrowanie odświeża całą sierść i nadaje sierści połysku. Jeżeli pudrowanie nie przynosi zadowalających efektów to oznacza, że najwyższy czas kota wykąpać w dobrym szamponie dla kotów. Po kąpieli pamiętamy, że kota należy dokładnie wytrzeć ręcznikiem, można też spróbować wysuszyć go suszarką ale najlepiej wcześniej sprawdzić jak reaguje na dźwięk suszarki. Jeżeli kot bardzo boi się suszarki to tylko wycieramy go dobrze ręcznikiem i pozostawiamy kota aby sam wysechł, pilnując żeby przez ten czas w domu nie było przeciągów.

[singlepic id=30 w=320 h=240 float=center]

Przycinanie pazurków

Co dwa tygodnie dobrze jest sprawdzić stan pazurów u swojego ulubieńca i jeżeli są zbyt długie to przycinamy je delikatnie specjalną obcinarką. Obcinarki można zakupić w sklepach zoologicznych. Dobrze jest przyzwyczajać kota do obcinania pazurków już od pierwszych momentów pobytu kociaka w naszym domu. Pazurki przycinamy bardzo ostrożnie, tylko w jego nieukrwionej części.

[singlepic id=53 w=320 h=240 float=center]

Czyszczenie uszu

Raz w miesiącu można sprawdzić stan uszu i delikatnie je przeczyścić pałeczkami do uszu oraz wacikami, najlepiej nasączonymi środkiem do czyszczenia uszu dla zwierząt.

[singlepic id=48 w=320 h=240 float=center]

Odkłaczanie

Do odkłaczania stosujemy pastę odkłaczającą, np: Bezopet lub Gimpet Malt Soft Pasta które można zakupić w sklepach zoologicznych lub u weterynarza. Większość kotów bardzo lubi te pasty i zjada je ze smakiem. Pastę podajemy średnio 2 razy w tygodniu, wyduszając troszkę pasty z tubki i podając kotu do wylizania.

[singlepic id=496 w=320 h=240 float=center]

Better Tag Cloud