O rasie

[singlepic id=452 w=320 h=240 float=center]

Wygląd

Maine coon to duży, silny kot w o mocnej budowie i półdługiej sierści. Długość jego ciała sięga jednego metra, waga przekracza nawet 10 kg. Jego sylwetka jest smukła, muskularna, wydłużona. Kończyny mocne, średniej długości, o dużych stopach, silnie owłosione między palcami. Ogon długi, bardzo puszysty, szczególnie gęsty zimą. Ogon to duma i znak rozpoznawczy rasy. Jego długość bywa równa długości ciała, co sprawia, że sylwetka kota staje się jeszcze bardziej imponująca. Głowa kota maine coon jest duża, klinowata, o wyraźnie oddzielonej kufie, wydatnych kościach policzkowych, mocnej brodzie, długim nosie z wyraźnym przełomem. Uszy duże i spiczaste, z obfitymi pędzelkami włosów.

[singlepic id=501 w=320 h=240 float=center]

Szata i maść

Futro kotów maine coon jest grube i gęste, chroniące przed zimnem i wodą. Składa się z miękkiego, obfitego podszerska i mocnych, długich włosów okrywowych. Długość futra jest zróżnicowana – na brzuchu, piersi, ogonie, tylnych kończynach oraz w okolicy genitaliów jest ono dłuższe, natomiast na grzbiecie, barkach i kończynach przednich krótsze. Koty maine coon wystęują we wszystkich wariantach barwnych z wyjątkiem czekoladowego, cynamonowego, liliowego i oznaczeń typu syjamskiego (colour point). Najczęściej spotykane jest umaszczenie pręgowane (tygrysie, cętkowane i klasyczne). Oczy są duże, nieco skośne, o charakterystycznym tzw. “sowim spojrzeniu” dodające mu dziecięcego wdzięku. Dopuszcza się różnookość u białych osobników.

[singlepic id=430 w=320 h=240 float=center]

Charakter

Koty maine coon popularne są nie tylko dzięki swojemu eleganckiemu, imponującemu wyglądowi, ale także wspaniałemu charakterowi. Mimo dużych gabarytów oraz groźnej postury są to zwierzęta bardzo łagodne, zrównoważone oraz cierpliwe. Są bardzo towarzyskie i ciekawskie, szybko przywiązują się do ludzi, chociaż swoją wielką kocią miłością obdarzają zazwyczaj tylko jednego z domowników. Koty te bardzo przywiązują się do człowieka. Najchętniej stale przebywałyby w towarzystwie człowieka “pomagając” we wszystkich pracach domowych. Nawiązywanie kontaktów to dla Maine Coona prawdziwa przyjemność. Maine Coon to wspaniały przyjaciel dzieci. Lubi towarzystwo innych kotów. Żyje w przyjaźni z psami. Jest silny i bardzo zwinny. Lubi przesiadywać na najwyższych meblach. Jest świetnym łowcą. Znany jest z wydawania charakterystycznych dzwięków przypominających świergolenie. Koty Maine Coon znane są też z łatwości zasypiania w dowolnej pozie i dowolnym miejscu.

[singlepic id=368 w=320 h=240 float=center]

Better Tag Cloud